SLOVNÍČEK

Č

Čierna mágia je v podstate evokačná mágia číže mágia, pri ktorej sa uplatňujú zaklínania duchov s cieľom získať rôzne vonkajšie výhody bez ohľadu na mravné kvality, podrobiť si fenomény prírody silou vôle a rozhodnutia.

Čiernu mágiu považujú za najnižší stupeň mágie a čierneho mága za človeka, ktorý znásilňuje prírodu s nebezpečenstvom, že keď sa pri svojich operáciách, alebo vo svojom postupe dopustí chyby, reakcie sveta, ktoré si chcel podrobiť, ho zničia.

H

Hermetizmus je súbor filozofických a náboženských názorov a pojmov, založených najmä na helenisticko-rímskych pseudoepigrafických spisoch, pripisovaných Hermovi Trismegistovi, legendárnemu mudrcovi a egyptskému veľkňazovi, synonymu egyptského boha múdrosti Thovta. Týmito myšlienkami je veľmi ovplyvnená západná magická tradícia a talianska renesancia.

 

M

Mágia je abstraktný systém, ktorého účelom je umožniť človeku ovládať svet prírody, vrátane predmetov, udalostí, ľudí a psychologických javov, pomocou paranormálnych, tajomných alebo nadprirodzených prostriedkov. V mnohých kultúrach koncept mágie stojí z rôznych dôvodov v opozícii k vedeckému alebo náboženskému pohľadu na svet.

O

Okultizmus je sústava náuk a praktík, založených na viere v skryté sily pôsobiace v prírode a vo svete vôbec; s touto sústavou súvisia aj snahy o ovládnutie skrytých síl v prospech človeka. Podstatnou vecou je fakt, že všetko čo pramení v okultizme nemá v princípe nič spoločné s dobrom ako takým.Praktizovanie je často podmienené používaním talizmanov , ktoré boli pomocou zariekaní spojených so zlým duchom - satanom.

Hlavným zdrojom okultizmu boli tzv. tajné náuky a praktiky východných náboženstiev, avšak okultizmus sa sústavnejšie dotvoril v novšej dejinnej dobe a rozvinul sa pritom do rôznych smerov, prípadne siekt, kde išlo o satanisticky orientované spoločenstvá a ich odnožené vetvy.

Do sféry okultizmu spadajú jednak tzv. náuky vonkajšie (exoterické), ktoré sú aj s príslušnými praktikami určené širšej verejnosti; jadrom okultizmu sú však náuky vnútorné (ezoterické) aj s ich praktikami, ktoré pestujú len zvláštni zasvätenci - a to jednotlivci i príslušníci okultných siekt. Často sú to ľudia ,ktorí reálne nemajú potuchu o tom s čím pracujú, respektíve vedia, že pomáhajú prostredníctvom zla, čo má neskôr zlý dopad na každého ,kto sa do sfér okultizmu akýmkoľvek spôsobom zapojí.

S okultizmom sa sprvu spájali niektoré zvláštne duševné javy, ktoré sa neskôr stali predmetom skúmania v parapsychológii, v súčasnej dobe v psychotronike (ide napr. o javy autohypnotické a hypnotické, o prejavy sugescie a autosugescie atď.). K okultizmu patrí aj veštenie, horoskopy, vyvolávanie duchov a iné.

 

S

Sigilum je symbol, vytvorený pre určitý magický účel. Je kombináciou rôznych jednoduchších symbolov a geometrických znakov, z ktorých má každý svoj význam a zmysel.

Slovo sigilum je prezvaté z latinského sigillum, ktoré znamená „pečať“. Mohlo by sa vzťahovať aj k hebrejskému סגולה (segulah), ktoré znamená „slovo, čin alebo predmet s duchovným účinkom“. Sigilum môže mať abstraktnú, grafickú alebo polo abstraktnú formu.

Symbol, resp. sigilum predstavuje najúčinnejší spôsob komunikácie s podvedomím. „Sigilá fungujú vďaka podvedomej stimulácii vôle, čo umožňuje obísť myseľ.

 

V, W

Woodoo je nejednoznačné označenie pre skupinu náboženských kultov, ktoré vychádzajú zo spoločných koreňov v západnej Afrike. Tam (na území štátov Benin a Togo) sa dodnes praktikuje prastaré náboženstvo "vodoun", spočívajúce v uctievaní predkov a nebeských božstiev. Termínom "vodou" alebo "vudu" sa označuje náboženský kult rozšírený na Haiti a v Dominikánskej republike.

Ku kultu voodoo sa viaže celý rad zľudovených mýtov a povier (napríklad o prepichovaní bábik), ktoré vznikli predovšetkým na základe pokriveného spodobovania tohto náboženstva ako akéhosi “kultu zla a čiernej mágie“ v hororových filmoch.